Tamten Lwów t. 1
Oblicze miasta

Kup książkę
41,00 zł   38,00 zł
Wymiary:
145 mm x 205 mm
 
Oprawa:
miękka
 
Liczba stron:
224
 
Rok wydania:
2010
 
ISBN:
978-83-931373-0-5
 

Z ideą napisania tej książki, z pomysłem na nią, nosiłem się od lat. Tkwiła we mnie, uwierała mnie w sercu i w pamięci, prosiła się na świat. Cokolwiek robiłem, czymkolwiek się zajmowałem – wciąż czułem ją w sobie, ciągle o niej myślałem.
(Od Autora, t. 1, fragment)

Książka otwiera ośmiotomową opowieść o Lwowie autorstwa Witolda Szogini, jednego z największych znawców tego miasta. Oblicze miasta to spojrzenie na Lwów z szerokiej perspektywy. To opis najważniejszych jego składników –  panoram, placów, parków, ogrodów, struktury wodnej, świątyń, gmachów publicznych czy pomników. Jest to opowieść Człowieka zakochanego bez pamięci w mieście swojej młodości przetykana cytatami i wspomnieniami wielkich lwowiaków – Jana Parandowskiego, Stanisława Wasylewskiego, Józefa Wittlina, Stanisława Lema i innych. Po lekturze książki czytelnik może odczuwać pewien niedosyt. Można to porównać z pierwszą wizytą w jakimś nowym, pięknym mieście. Już coś się widziało, już coś się wie, ale to ciągle mało. W takiej sytuacji rodzi się często postanowienie – ja tu muszę jeszcze wrócić. Tamten Lwów daje ogólny, ale bardzo systematycznie przedstawiony opis Lwowa. Zachęca do głębszego poznania tego pięknego miasta i jego złożonej historii.

Ostatni rozdział pt. Krajobrazy serdeczne to kilkanaście wierszy Autora pisane bałakiem –  językiem którym posługiwała się większość mieszkańców przedwojennego Lwowa – przynajmniej w mniej oficjalnych kontaktach. Dziś język ten już nie istnieje, odszedł wraz z polskim Lwowem.

Bardzo ważna jest ilustracja z I strony okładki. Przedstawia jednego z dwóch lwów stojących niegdyś przed Pomnikiem Chwały na Cmentarzu Orląt. Pomimo odbudowy cmentarza lew nie powrócił na swoje dawne miejsce (prawdopodobnie rzeźba stoi przy drodze wyjazdowej ze Lwowa w stronę Tarnopola). Nie odtworzono też pięknej kolumnady. Zdjęcie to dopełnia w sposób jednoznaczny pierwszy wyraz tytułu książki – Tamten, czyli już nieistniejący. Trzeba też pamiętać, że lew był przez wieki symbolem Lwowa, mieszkańcy utożsamiali się z cechami króla zwierząt. Ten z Cmentarza Orląt patrzy dumnie, a jedną łapę trzyma na tarczy z napisem Zawsze wierny.

W książce znajduje się bogaty materiał ilustracyjny – zarówno archiwalne zdjęcia jak i grafiki Autora.

 

 

Spis treści

 

WSTĘP: PAMIĘTAĆ, PAMIĘTAĆ, PAMIĘTAĆ... (Andrzej W. Kaczorwoski)

 

OD AUTORA

 

URODA MIASTA

Jak to wszytsko opisać

Trochę geografii

Lwowskie krajobrazy

Jakże piękne to miasto

 

ZIELEŃ MIASTA

Zielony Lwów

Park Łyczakowski

Kajzerwald

Park Wysoki Zamek

Parki ulicy Kurkowej

Wały Gubernatorskie

Wały Hetmańskie

Ogród Jezuicki

Park Stryjski

Park Żelazna Woda

Pohulanka

Lwowskie drzewa, lwowskie kwiaty...

 

WODY MIASTA

Była kiedyś Pełtew

Była kiedyś Woda Dobrostańska

 

KRAJOBRAZY SERDECZNE

Krajubrazy syrdeczny

Styczniowy spacyr

Gdy nastaji luty

Na przedwiośniu

Majowy zapachi

Jak zwyczajni w maju...

W lipcowym upali

Na letnij wycieczcy

Na sirpniowym udpuści

Jesiń na Łyczakowi

W dzień dyszczowy i punury

Łyczakoska zima

Grudniowy wieczór

Świenty Mikołaju

 

SŁOWO NA ZAKOŃCZENIE

 

Wykaz wykorzystanego w tym tomie piśmiennictwa

Indeks osób

Wykaz ilustracji

Nota wydawcy




 
 
GALERIA PRODUKTU
 




 
Regulamin       O wydawnictwie       Księgarnia       Kontakt       Polityka cookies       Polityka prywatności